Image Image Image Image Image

O nas

Wielka pasja do siatkówki, chęć aktywnej promocji piłki siatkowej oraz upowszechnianie sportu i kultury fizycznej to główne powody powstania Fundacji Aleja Gwiazd.

Fundacja Aleja Gwiazd powstała w marcu 2017 roku i jest kontynuacją działalności, którą jej Fundatorzy – Paweł Wachowiak i Sławomir Jachimowski rozpoczęli w roku 2003 w Miliczu organizując Aleję Gwiazd Siatkówki (All rights reserved). Paweł Wachowiak oraz Sławomir Jachimowski, działali wcześniej i byli Fundatorami Fundacji Aleja Gwiazd Siatkówki.

Jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Fundatorów Fundacji, nieprzerwanie od 2003 roku, jest Aleja Gwiazd Siatkówki (All rights reserved), będąca światowej skali imprezą siatkarską (art 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Organizowane w niewielkim Miliczu na Dolnym Śląsku święto siatkarskie ma na celu głównie popularyzację tej dyscypliny sportu, a także przybliżenie sylwetek zasłużonych w siatkówce osób. Jest to przedsięwzięcie cieszące się wielkim zainteresowaniem entuzjastów piłki siatkowej i wpisane jest do kalendarza imprez Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Od ponad dekady najlepsze siatkarki i siatkarze, trenerzy, działacze oraz mecenasi siatkówki odciskają swoje dłonie w Alei Gwiazd na milickim rynku. W ramach projektu wyróżnieni zostali między innymi: Mariusz Wlazły, Paweł Zagumny, Daniel Castellani, Andre Anastasi, Dorota Świeniewicz, Małgorzata Glinka, Gilberto de Godoy Filho – GIBA, Raul Lozano. Po zakończeniu uroczystej ceremonii, tradycyjnie rozgrywany jest mecz reprezentacji Polski z najlepszymi drużynami świata. Spotkanie wzbudza rokrocznie wielkie emocje i gromadzi na hali kibiców nie tylko z kraju, ale i z całego świata.

W maju 2017 roku Fundacja Aleja Gwiazd zorganizowała otwarcie Alei Gwiazd Siatkówki w Katowicach (All rights reserved). W Katowicach podczas pierwszej edycji alei swoje tablice z odciskami dłoni odsłonili: Michał Kubiak, Karol Kłos, Andrzej Wrona, Paweł Zatorski, Marcin Możdżonek i Łukasz Kadziewicz. W katowickiej alei odsłonięto także ławeczkę z repliką Pucharu Mistrzostw Świata zdobytego przez drużynę biało-czerwonych w roku 2014.

W roku 2018 nasza fundacja utworzyła także Aleję Gwiazd Piłki Nożnej na PGE Narodowym (All rights reserved). Ten unikalny projekt realizowany jest we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz władzami Stadionu PGE Narodowy. Podczas I edycji alei tablice z brązu z odciskami swoich stóp odsłonili: Zbigniew Boniek, Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato, Władysław Żmuda i Jan Tomaszewski. Odsłonięte zostały także tablice pośmiertne: Gerarda Cieślika, Kazimierza Deyny i Włodzimierza Smolarka.

W kwietniu 2019 roku nasza fundacja utworzyła Aleję Gwiazd Tenisa w Krakowie (All rights reserved). Sponsorem tytularnym została firma TAURON stąd nazwa imprezy TAURON Aleja Gwiazd Tenisa w Krakowie. Tę jedyną w Polsce aleję zrealizowano we współpracy z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim i Miastem Kraków. Podczas I edycji tablice z brązu z odciskiem swojej dłoni odsłonili: Agnieszka Radwańska, Magdalena Grzybowska, Wojciech Fibak i Mariusz Fyrstenberg. Odsłonięte zostały także tablice pośmiertne Jadwigi Jędrzejowskiej i Ignacego Tłoczyńskiego. Przy TAURON AGT w Krakowie postawiona została także pamiątkowa ławeczka.

Poza kontynuacją, rozwojem i organizacją kolejnych edycji Alei Gwiazd do głównych celów statutowych fundacji należą przede wszystkim:

  • zorganizowanie i budowa pierwszego na świecie, interaktywnego Muzeum Gwiazd Siatkówki,
  • poprawa infrastruktury obiektów sportowych dla dzieci i młodzieży,
  • organizacja zajęć piłki siatkowej, także z wybitnymi siatkarzami,
  • organizacja zajęć piłki nożnej, także z wybitnymi piłkarzami,
  • organizacja pożegnań z reprezentacją wybitnych siatkarzy,
  • organizacja pikników, festynów sportowych,
  • współpraca z organizacjami pozarządowymi (szczególnie działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych) w dziedzinie siatkówki, piłki nożnej,
  • działalność charytatywna.

 

© 2003-2024 Fundacja Aleja Gwiazd. All rights reserved.