Image Image Image Image Image

IGNACY TŁOCZYŃSKI

Ignacy Tłoczyński (ur. 14 lipca 1911 w Poznaniu, zm. 25 grudnia 2000 w Edynburgu) – tenisista polski, pięciokrotny mistrz Polski w grze pojedynczej, ćwierćfinalista wielkoszlemowych mistrzostw Francji, reprezentant w Pucharze Davisa.

I.Tłoczyński

Do najważniejszych sukcesów Ignacego Tłoczyńskiego na kortach europejskich w okresie międzywojennym można zaliczyć tytuły mistrza Nicei, Portugalii, Walii, Południowej Anglii. Ignacy Tłoczyński był pierwszym polskim tenisistą, który awansował do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju. W 1939 roku wystąpił w tej fazie Roland Garros. Był także pierwszym Polakiem sklasyfikowanym w czołowej dziesiątce na świecie. Ignacy Tłoczyński był najwybitniejszym polskim tenisistą pierwszej połowy XX wieku. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. W 1939 roku został sklasyfikowany w czołowej piątce europejskiej. Był pierwszym Polakiem, który rozegrał mecz na centralnym korcie Wimbledonu.
Przyczynił się do zdobycia przez Polskę Pucharu Europy Środkowej – trofeum, o które w dwuletnim cyklu rywalizowały także Austria, Czechosłowacja, Jugosławia, Węgry i Włochy (1937-1938), wygrywając osiem meczów z dziesięciu (w singlu i deblu). Grał solidnie z głębi kortu, był mistrzem minięcia, wypracował sobie także mocny serwis. Wyróżniał się wyjątkową ambicją i walecznością. W 1955 zakończył karierę amatorską i z ramienia firmy Dunlop został trenerem i opiekunem dużego obiektu tenisowego w klubie Craiglockhart w Edynburgu. Pracował tam do 1990, wychowując m.in. kilka mistrzyń Szkocji.

DSC_3053

Tablica odsłonięta 14 kwietnia 2019 r. podczas TAURON Aleja Gwiazd Tenisa w Krakowie

Zbiory NAC on-line                                                                              Zbiory NAC on-line

© 2003-2021 Fundacja Aleja Gwiazd. All rights reserved.