Image Image Image Image Image

18

Paź

ŁUKASZ KADZIEWICZ Z WIZYTĄ W MILICKIM STOWARZYSZENIU PRZYJACIÓŁ DZIECI I OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

MSPDiON (51)„Święto siatkówki” – tak w skrócie można by nazwać to, co wydarzyło się we wtorkowy poranek w Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Łukasz Kadziewicz – polski siatkarz, były reprezentant Polski, wicemistrz świata w siatkówce z 2006 roku oraz dwukrotny olimpijczyk, który grał na pozycji środkowego – odwiedził podopiecznych milickiej placówki. Jednym z celów spotkania było odsłonięcie w budynku stowarzyszenia ścianki siatkarskiej niepełnosprawnych kibiców siatkówki. Na ściance znajduje się już, m.in. koszulka pochodzącego z Milicza siatkarza Damiana Wojtaszka oraz plakat z autografami siatkarzy z Meczu Gwiazd w Katowicach z 2016 roku.

Wizyta Kadziewicza odbyła się na zaproszenie Fundacji Aleja Gwiazd, która współpracuje z Milickim Stowarzyszeniem. W spotkaniu uczestniczyli : Alicja Szatkowska – prezes MSPDiON, Iwona Górnicka – wiceprezes MSPDiON, Anna Dzieciuchowicz- dyrektor ds. pedagogicznych Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego oraz Sławomir Jachimowski – wiceprezes Fundacji Aleja Gwiazd.

– „Chętnie zapraszamy ludzi związanych ze sportem, by wlewali nadzieję w osoby z niepełnosprawnościami. Staramy się, aby nasi podopieczni uprawiali sport, ale także jeździmy z nimi na różnego rodzaju mecze polskich reprezentacji, m.in. właśnie w siatkówce. Dlatego spotkanie z taką osobowością, jaką jest Łukasz Kadziewicz, napawa ich radością. To dla nich wielkie przeżycie – móc porozmawiać z tymi, których podziwiamy na parkiecie czy boisku .” – zaznaczyła Alicja Szatkowska.

Pomysłodawcami ścianki siatkarskiej oraz jej autorami są opiekunowie osób niepełnosprawnych – p.Milena Kamińska i p. Przemysław Walniczek. To oni właśnie, a także p. Paweł Kątnik organizują wyjazdy na mecze reprezentacji oraz, m.in. na spotkania zespołów Asseco Resovii Rzeszów i Impela Wrocław.

Podczas dwugodzinnego pobytu w placówce Łukasz Kadziewicz chętnie odpowiadał na pytania dzieci i bawił się z nimi. A pytania dotyczyły przeróżnych sfer – tych osobistych także, czyli o żonę, o rozmiar stopy, o rozmiar koszuli, o umiejętności kulinarne. Jak stwierdził żartobliwie siatkarz: „Najlepiej wychodzi mi ugotowanie wody.”

– „Dla mnie taka wizyta to przeogromna przyjemność. Sport dał mi dużo i ja tym dzieciom mogę teraz o tym opowiedzieć, wzbudzając w nich radość. Cieszę się, że mogę swoją obecnością wywołać uśmiech na twarzy dziecka. Po prostu chce się być w takich miejscach. Od kilku lat objeżdżam różne ośrodki na terenie kraju. Milicka placówka bardzo się wyróżnia, jeśli chodzi o infrastrukturę, ale także kadry i mnogość podejmowanych inicjatyw. Widać, że pracują tu ludzie z pasją. Życzyłbym sobie, żeby każde  podobnego typu stowarzyszenie w Polsce szło  tą drogą. Tutaj dzieci z niepełnosprawnościami rozwijają się, a nacisk kładzie się także na pracę z rodzicami. To bardzo ważne.  Przy każdym spotkaniu mówię młodym  ludziom o tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia i nigdy nie wolno się poddawać. Przeżyłem w życiu dużo porażek sportowych i życiowych, ale trzeba każdego dnia budzić się, by iść do przodu, choćby małymi krokami.” – mówił Łukasz Kadziewicz.

Sławomir Jachimowski – wiceprezes Fundacji Aleja Gwiazd przekazał Stowarzyszeniu prezenty, m.in. koszulkę Michała Kubiaka – kapitana reprezentacji biało-czerwonych. W imieniu wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Pawła Wachowiaka, który nie mógł uczestniczyć w spotkaniu z powodu obowiązków służbowych, Sławomir Jachimowski przekazał na ręce Pani Prezes Alicji Szatkowskiej złoty medal zdobyty przez reprezentację Polski podczas Mistrzostw Świata w 2014 roku.

– „Jest to dla nas wielka niespodzianka, ponieważ tamtymi Mistrzostwami Świata żyliśmy i żyjemy do dnia dzisiejszego. Mieć ten medal w swoim zasobach jest rzeczą bezcenną i wierzymy, że wspomoże on nasze działania. Pamiętamy także, jak ten medal wraz z pucharem po mistrzostwach przyjechał do nas i jak rozpoczęła się współpraca z PZPSem, DZPSem i Aleją Gwiazd. Teraz możemy śmiało powiedzieć, iż powędruje on na licytację podczas kolejnego Charytatywnego Koncertu organizowanego przez MSPDiON. Wszystkie upominki , jakie otrzymaliśmy od Fundacji oraz od Łukasza Kadziewicza , będą służyć podopiecznym.” – podziękował Przemysław Walniczek. 

Na ręce Pani Prezes powędrował także symboliczny Bilet – Zaproszenie dla wszystkich chętnych podopiecznych Stowarzyszenia, na kolejną edycję Alei Gwiazd Siatkówki, która odbędzie się w 2018 roku.

Zdjęcia: Archiwum MSPDiON; więcej zdjęć w zakładce „Galeria”

 

 

 

 Submit a Comment